Wiadomości

Jak wesprzeć starszych pracowników?

Według badań CBOS z 2010 roku, aż 48% osób chciałoby utrzymać aktywność zawodową po emeryturze. Zazwyczaj do tej grupy należą osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach. Niestety, jeśli sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie zmianie, nie wszyscy chętni mogą liczyć na utrzymanie swoich miejsc pracy. Mimo że osoby dobrze sytuowane i aktywne zawodowo niezależnie od wieku starają się na bieżąco z nowymi trendami i technologią, pracodawcy obawiają się zatrudniać osoby powyżej 45 i 50 lat. Często nie dostrzegają potencjału osób starszych ? ich doświadczenia, zaangażowania i umiejętności racjonalnej oceny sytuacji.

Tylko niektóre polskie firmy podejmują realne działania związane z problemem starzejącego się społeczeństwa. Częściej słyszy się o akcjach skierowanych do osób w wieku 45 lub 50+ prowadzonych przez organizacje pozarządowe i instytucje szkoleniowe.

Celem takich akcji jest najczęściej rozwijanie kompetencji przez dodatkowe szkolenia i praca nad poprawą własnej samooceny. Właśnie złe myślenie o sobie jest powodem przedwczesnego wycofania z życia zawodowego lub niewykorzystywania nadarzających się okazji u wielu starszych osób. Współpracownicy i pracodawcy nie rozumieją, że czasem wystarczy dobre słowo i odrobina wsparcia, a pracownik może okazać się bardziej efektywny i oddany niż jego młodszy kolega.

W porównaniu do innych państw Unii Europejskiej niewielu przedsiębiorców w Polsce prowadzi pozytywną politykę zatrudnienia i zamieszcza oferty pracy dla osób powyżej 50-tki. Programy wspierające i specjalne bonusy dla starszych pracowników przygotowała IKEA RETAIL.

Pracownicy w wieku bliskim emerytury mogą liczyć na benefity, jeśli przepracowali w firmie 10, 15 lub 20 lat. W zależności od wysokości stażu pracowniczego w IKEA mogą otrzymać między innymi jednorazowe odprawy, dofinansowanie do leczenia lub zniżkę na zakupy w firmie. W ramach programu pracowniczego IKEA osoby w wieku 50+ mogą wykonywać pracę w niepełnym wymiarze godzin i dostosować godziny pracy do swoich możliwości.

Nie tylko korporacje tworzą warunki przyjazne pracownikom powyżej 50 lat. Przykładem średniego przedsiębiorstwa prowadzącego politykę pracowniczą przyjazną osobom starszym jest firma Ronic z Łodzi, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją naczyń kuchennych. Aż 60% pracowników tej firmy, to osoby w wieku 50+. Wojciech Ptaszek ? prezes zarządu Ronic mówi, że największą zaletą takich osób są zdolności komunikacyjne, zaangażowanie i lojalność. Z tych powodów w Ronic bardzo często zatrudniani są pracownicy w wieku powyżej 45 i 50 lat.

Środowisko przyjazne osobom 50+ wprowadzają także urzędy pracy. Przykładem dobrych praktyk z zakresu wspierania osób po pięćdziesiątce jest działalność urzędu pracy w Toruniu. Od kilku lat urząd wznawia projekt ?Jesteśmy aktywni ? działamy?, dzięki któremu pracę znalazło już wielu jego podopiecznych.

Nawet osoby poniżej trzydziestki mogą czuć się zakłopotane obserwując dwu-trzyletnie dzieci, które bez specjalnych problemów posługują się komputerem. Rewolucja informatyczna w Polsce nastąpiła jednak 15 lat temu i podstawowa obsługa komputera nie jest obca nawet osobom starszym.

Największy problem osób w wieku powyżej 50-tki to obecnie własna samoocena i reakcje otoczenia. Z odrobiną wsparcia takie osoby mogą osiągać znakomite wyniki w pracy i stanowić odpowiedzialną, ambitną i oddaną kadrę. 

Wróć