Wiadomości

Kolejne zatrzymania członków grupy dokonującej przestępstw w obrocie paliwami


  • Funkcjonariusze KAS razem z policjantami zatrzymali 11 osób.
  • Śledztwo dotyczy grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski, a także innych państw europejskich.
  • W akcji wzięło udział niemal 150 funkcjonariuszy.
  • Straty Skarbu Państwa mogły wynieść powyżej 40 mln złotych.

Funkcjonariusze KAS z Olsztyna razem z policjantami z KPP w Wołominie i CBŚP, w ramach pracy operacyjnej oraz śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, przeprowadzili kolejne działania zatrzymując 11 osób. W wyniku działalności grupy przestępczej należności Skarbu Państwa mogły zostać uszczuplone na kwotę powyżej 40 mln złotych (z tytułu VAT i akcyzy).

5 listopada 2017 r., blisko 150 funkcjonariuszy KAS, KPP, CBŚP przeszukało 11 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 27 do 58 lat. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o wartości 4,5 mln złotych do tzw. konfiskaty rozszerzonej, które będzie podlegać zajęciu. Ponadto podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli domowej roboty kuszę, której siła rażenia mogłaby zabić człowieka.

Członkowie grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Swoje działania na terenie Polski m.in. w Warszawie oraz w innych państwach europejskich. Śledczy ustalili, że członkowie grupy sprzedawali olej ceramiczny, na podstawie sfałszowanej dokumentacji, wg której był to pełnowartościowy olej napędowy z opłaconymi podatkami. Odbiorcami paliwa, dostarczanego przez podejrzanych, byli zarówno liczni klienci indywidualni oraz podmioty profesjonalnie zajmujące się sprzedażą oleju napędowego. Z ustaleń śledczych wynika, że  grupa mogła „wyprać" ponad 100 milionów złotych.

Prowadzenie takich działań zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz karą grzywny, która w zakresie przestępstw skarbowych może być wymierzona w kwocie przekraczającej 28 mln zł.

Akcja zatrzymania grupy przestępczej była dużą realizacją, w której  wzięli udział funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, z  wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej Zarządu w Olsztynie i Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, z wydziału do odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji, z BOA KGP oraz SPAP Warszawa. Wszystkie czynności były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Realizowane przez funkcjonariuszy Policji, CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego czynności i zatrzymania osób, to ciąg dalszy sprawy, o której informowaliśmy opinię publiczną pod koniec czerwca 2017 r. - KAS i policja rozbiły grupę przestępczą nielegalnie handlującą paliwami.

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.