Auto-Flota

Ładowarki EV na czeskich stacjach Orlenu


Unipetrol i CEZ budują sieć ładowarek pojazdów elektrycznych (EV) na stacjach sieci Benzina.

WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu "Paliw Płynnych". Z pełną ofertą PKN Orlen można było zapoznać się na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2019


W ostatnich dniach nowe punkty szybkiego ładowania pojawiły się na stacjach Benzina w Breclaviu (autostrada D2), Domazlicach, Sirejovicach (autostrada D8) i Hlinsku. – Na stacjach Benzina chcemy oferować jak najszerszą gamę produktów i usług. Dlatego oprócz paliw konwencjonalnych mamy alternatywne: LPG i CNG, stopniowo wprowadzamy też punkty ładowania samochodów elektrycznych – powiedział Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrolu. – Wspólnie z CEZ planujemy zainstalować ładowarki w kilkudziesięciu stacjach Benzina położonych w ruchliwych miejscach – w miastach, przy autostradach i drogach pierwszej klasy – dodał.
Benzina to największa sieć stacji paliw w Republice Czeskiej. Od 2005 r. jest częścią spółki Unipetrol wchodzącej w skład Grupy PKN Orlen.
– W związku z szybkim rozwojem elektromobilności oczekiwanym w Czechach w nadchodzących latach będziemy potrzebować setek punktów ładowania, a CEZ ma ambicję pozostania liderem na tym rynku. W tym roku chcemy przekroczyć lizbę 200 publicznych punktów ładowania, z czego dwie trzecie bedą to szybkie ładowarki – powiedział Paweł Cyrani, dyrektor dyrektor ds. sprzedaży i strategii ČEZ.
"Szybkie słupki" marki ABB są wyposażone w złącza DC z normami ładowania CHAdeMO i CCS, o mocy do 50 kW. Stacja ładująca oferuje również ładowanie prądem przemiennym za pomocą standardowego złącza Mennekes, które umożliwia ładowanie do 22 kW.
W dwunastu lokalizacjach Benzina w całej Republice Czeskiej działa obecnie piętnaście stacji szybkiego ładowania ČEZ. W ubiegłym roku Unipetrol i CEZ wspólnie zainstalowały pierwszą parę "słupków" szybkiego ładowania na stacji Benzina w Rousinowie k. Vyskova (autostrada D1), w Ostrawie-Zábřeh (D1), Pilźnie-Borsku Polu (D5), Hradcu nad Svitavou (w połowie drogi między Hradcem Králové i Ołomuniec, w pobliżu przyszłej autostrady D35), Czeskich Budziejowicach, Bochovie (droga międzynarodowa I/6) i Kladrubach (D5). Początki wzajemnej współpracy Unipetrolu i CEZ sięgają 2014 r., kiedy CEZ zainstalował stanowisko szybkiego ładowania na stacji Benzina w Vrchlabi.
Budowa sieci stacji EV ČEZ jest częściowo finansowana dotacjami europejskiego programu CEF dla obszaru transportu, którym Komisja Europejska promuje połączenie Europy poprzez budowę stacji ładowania wzdłuż głównej sieci drogowej TEN-T. CEZ zunifikował nowe lokalizacje ze stacjami szybkiego ładowania ABB, które obejmują w szczególności złącza DC ze standardami ładowania CHAdeMO i CCS do ładowania do 50 kW. Stacje są połączone z platformą opartą na chmurze, która umożliwia monitorowanie urządzeń w czasie rzeczywistym i zdalną diagnostykę.

Źródło: PKN Orlen, fot.Unipetrol

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='11088') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('11088')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}