Wiadomości

Muzyka bez Zaiks, STOART, ZPAV

Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2006 r., Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) stanowi, że każdy artysta i autor musi być wynagradzany za swoją twórczość. Organizacje zarządzające prawami autorskimi (ZAiKS, STOART, ZPAV) coraz częściej odwiedzają przedsiębiorców, aby nakłonić ich do podpisania umowy na odtwarzanie muzyki w ich lokalach. Każdy przedsiębiorca powinien więc zdać sobie sprawę, że prędzej czy później przedstawiciele OZZ (organizacje zbiorowego zarządzania) zapukają do jego drzwi i trzeba będzie się podporządkować bezlitosnym zasadom i zapoznać ze śednio przyjaźnie nastawionym cennikiem. 

Jednak istnieje troszkę ofert z muzyką bez opłat za publiczne odtwarzanie. Takim przykładem jest sklep internetowy MUSICDAYS.PL, który oferuje muzykę na każdą okazję - także muzyka bez opłat. Jak tłumaczą przedstawiciele sklepu - zwolnienie z opłat do ZAiKS, STOART i ZPAV wynika przede wszystkim z tego, że wydawca muzyki sam ma obowiązek opłacania tantiem dla artystów tworzących i wykonujących muzykę zawartą na płytach - tak też czyni. Artyści o których mowa nie są zszerzeni w organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, a więc ani ZAiKS, ani żadne inne tego typu stowarzyszenie nie ma prawa pobierać opłat za publiczne odtwarzanie od podmiotów puszczających tą muzykę w swoim lokalu. O ile oczywiście wydawnictwo udziela zgody na publiczne odtwarzanie, a w przypadku ww. sklepu tak właśnie jest - przedsiębiorcy mogą puszczać w swoich firmach, lokalach czy salonach muzykę, nie musząc ponosić sporych comiesięcznych kosztów do organizacji OZZ.  Oferta sklepu jest o tyle ciekawa, że oferuje szeroki asortyment różnej muzyki, poczynając od relaksacji, poprzez muzykę świata, aż po muzykę jazzową. Płyty można zakupić już za 29,90 zł.

Muzyka puszczana w lokalu, restauracji, salonie kosmetycznym, fryzjerskim czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym przebywają klienci i goście, spełnia ogromnie ważną, istotną rolę. Wpływa na nasze samopoczucie i podświadomość, wywołuje emocje - na szczęście rośnie wśród nas świadomość o tym. Odpowiednia muzyka w miejscu publicznym to także prestiż, np. piękna relaksacyjna muzyka na pływalni lub delikatny smooth jazz w kawiarence. WIelu nieugiętych przedsiębiorców, aby uniknąć ZAiKSu wybiera wciąż inną drogę - zabierając radio i wszystkie płyty  z muzyką do domu, oferując klentom ciszę. Wystarczy przecież tylko dobrze się rozejrzeć...

Wróć