Auto-Flota

Niespodziewany spadek importu diesla


W pierwszym półroczu 2018 roku mieliśmy do czynienia z dość zaskakującym spadkiem importu podstawowych gatunków paliw do Polski, przede wszystkim oleju napędowego. Nie jest to jednak odwrócenie dotychczasowego trendu, a raczej korekta, wynikająca głównie ze zdarzeń jednorazowych -- informuje spółka Onico, wystawca XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW.

Od 2016 roku, czyli od wejścia w życie tzw. pakietu paliwowego, który znacząco ograniczył "szarą strefę" na rynku paliw, zużycie paliw na krajowym rynku systematycznie rosło, a dynamika tego wzrostu była nawet dwucyfrowa. W pierwszej połowie obecnego roku wzrost nie był już tak spektakularny, ale nadal wynosił około 4 proc., czyli odpowiadał z grubsza dynamice wzrostu krajowego PKB.

Skąd się wzięły tak gwałtowne zmiany w strukturze dostaw paliw na polski rynek? Odpowiedź wydaje się relatywnie prosta. W pierwszej połowie 2017 roku obie krajowe rafinerie prowadziły prace utrzymaniowe swoich kluczowych instalacji, w tym rafineria w Gdańsku przez sześć tygodni była w ogóle wyłączona z eksploatacji, ze względu na odbywający się co cztery lata kompleksowy postój remontowy. W efekcie, żeby zrekompensować ubytek paliw produkowanych na miejscu, oba krajowe koncerny musiały sprowadzić znaczące ilości gotowych paliw z zagranicy. Były to wolumeny, których w tym roku nie było już potrzeby importować, bo za równo w Płocku, jak i w Gdańsku instalacje produkcyjne pracowały pełną parą. 

Większość ekspertów jest jednak zgodna: krajowe zużycie paliw w kolejnych latach, o ile nie nastąpi jakiś kryzys, powinno nadal rosnąć. A przy krajowych rafineriach pracujących na niemal 100 proc. mocy, jedynym źródłem, zdolnym zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie konsumentów, będzie import. Zatem mimo drastycznego spadku zagranicznej sprzedaży paliw w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku, w średnim i dłuższym okresie nie ma w zasadzie alternatywy dla systematycznego umacniania się pozycji importerów na rynku.

Źródło: Onico (op.pb)

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='2436') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('2436')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}