Strefa przedsiębiorcy

Nowa strategia rozwoju spółki Novatek PAO


Novatek PAO przedstawił długofalową strategię, której kluczowym punktem jest wejście na globalny rynek LNG.

Na lata 2018-2030 spółka zaplanowała poszerzenie bazy zasobów, dalszy rozwój technologii oraz zwiększenie jej wartości. Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Poprzednia strategia, ogłoszona w 2011 r., została w pełni zrealizowana i Novatek jest obecnie gotowy na nowe wyzwania dopasowane do potrzeb rynku. Konsekwencją zachodzących zmian jest nowy znak graficznej identyfikacji wizualnej firmy".

Wg raportu International Gas Union obecnie największym światowym eksporterem LNG jest Katar, który w 2016 r. dostarczył prawie 77 mln ton skroplonego gazu ziemnego, co stanowi ok. 1/3 światowej podaży. Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju Novatek będzie w stanie osiągnąć poziom Kataru po uruchomieniu dwóch projektów: Jamał LNG i Arctic LNG-2. Przy czym warto podkreślić, iż fabryka na Półwyspie Jamalskim rozpoczęła już produkcję skroplonego gazu ziemnego. Docelowo łączna roczna wydajność tego przedsięwzięcia wyniesie 16,5 mln ton gazu, a koszt inwestycji to 27 mld USD".

Warto przypomnieć, że na świecie wśród spółek giełdowych Novatek PAO zajmuje 3. miejsce pod względem potwierdzonych rezerw gazu oraz 8. w jego wydobyciu. Obecnie dzięki nieograniczonym możliwościom, jakie daje technologia LNG, staje się ważnym graczem na międzynarodowym rynku gazu. Jak czytamy w komunikacie prasowym spółki: "Patrząc na dotychczasowy rozwój firmy oraz zaawansowane działania w obszarze LNG, Novatek już w niedalekiej przyszłości zajmie wiodącą pozycję w rankingach dotyczących światowego rynku skroplonego gazu ziemnego".

Źródło: Novatek PAO

Wróć