Wiadomości

Polska największym producentem wódki w UE


- Polska jest największym producentem wódki w UE i czwartym rynkiem pod względem spożycia - powiedziałprezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego (ZP PPS) Leszek Wiwała 9 lutego br. na konferencji prasowej poświęconej szarej strefie oraz wpływowi branży spirytusowej na gospodarki krajów UE.

Pierwszy z tych tematów zreferował Jacek Kapica - wiceminister finansów i Szef Służby Celnej. Jego zdaniem rozmiary rynku nielegalnego alkoholu, szacowane przez Ernst & Young na ok. 10 proc. rynku, mogą budzić zaniepokojenie państwa. Minister zapowiedział, że jego resort zamierza zintensyfikować walkę z przestępcami, m.in. poprzez wprowadzenie przepisów utrudniających odkażanie alkoholu. Szef Służby Celnej wiąże duże nadzieje z uruchomionym 1 stycznia 2011 r. ogólnopolskim numerem telefonu, pod którym można zgłaszać podejrzenia o nieprawidłowościach związanych z cłem, akcyzą i hazardem, acz przyznał, że nie posiada jeszcze informacji dotyczących ilości zgłoszeń dokonywanych przy pomocy infolinii. Jak sądzi, przy pomocy tego narzędzia będzie można łatwiej zbierać dane oraz przekazywać je do odpowiednich jednostek na terenie całego kraju. Jak zaznaczył, jeden ogólnopolski numer telefonu ułatwi zgłaszanie nieprawidłowości.
Wystąpienie Leszka Wiwały, prezesa zarządu ZP PPS, poświęcone było danym makroekonomicznym przedstawionym w raporcie CEPS  przygotowanym przez Ernst & Young. Wynika z niego, iż Unia Europejska jest największym na świecie producentem napojów spirytusowych. Niestety Polska, aczkolwiek jest największym producentem wódki w ramach UE, dopiero buduje swoją pozycję eksportową, ustępując wielu krajom Wspólnoty.

(Pełna wersja raportu w j.angielskim oraz przetłumaczoną część dotyczącą Polski).

W Polsce działa 265 firm dystrybuujących alkohole i 136 producentów, a wartość produkcji polskiej branży spirytusowej wynosi 3,4 mld EUR. Według ZP PPS, średnie roczne spożycie na mieszkańca w Polsce wynosi 8 litrów wyrobów spirytusowych, podczas gdy w większości krajów europejskich - ok. 5 litrów. Wiwała zwrócił uwagę na zmianę gustów Polaków.: - W latach 70. XX w. w Polsce spożywano "morze wódki", to była główna rozrywka. (…) Pod koniec lat 90. najbardziej popularnym napojem alkoholowym stało się piwo. Od tamtej pory piwo dominuje -  podkreślił prezes ZP PPS. Wyjaśnił też, że Polska przestała już być „wódczanym” krajem, bo w przeliczeniu na czysty alkohol mocne trunki stanowią tylko 1/3 spożycia, ponad połowę - piwo i ok. 1/5 wino. Dodał, że wśród wyrobów spirytusowych spożywanych w Polsce 3/4 stanowi czysta wódka, a inne alkohole, to margines rynku. - Ale to też się zmienia i z upływem lat ta dominacja czystej wódki się zmniejsza – zastrzegł Wiwała.
Związek poinformował, że roczna produkcja to 3,2 mln hektolitrów gotowych produktów spirytusowych, w tym ok. 85 proc. (szacowane w hektolitrach czystego alkoholu) stanowi wódka.
Według Wiwały największymi producentami wódki w UE poza Polską są: Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Finlandia. - Natomiast jeżeli chodzi o nasz rynek wódki, to jesteśmy czwartym rynkiem pod względem wolumenu sprzedaży - po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie – dodał prezes ZP PPS
W 2009 r. Polska wyeksportowała 400 tys. hektolitrów gotowych produktów spirytusowych - głównie do państw „starej” Unii, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Natomiast import takich wyrobów do Polski osiągnął wielkość 370 tys. hektolitrów - poinformował Związek.

Wróć