Prawo

Porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)


  • 11 października 2017 r. podczas spotkania szefów ceł państw UE w Brukseli zostało podpisane przez sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa KAS Mariana Banasia czterostronne Porozumienie  w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS (Automated Number Plate Recognition System) [1].  
  • System funkcjonuje obecnie pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią.

Podpisane porozumienie umożliwia wymianę informacji koniecznych do oszacowania i poboru należności celnych i podatku akcyzowego, zwalczania przemytu narkotyków oraz innych towarów podlegających zakazom lub ograniczeniom, jak też umożliwia wymianę informacji w zakresie przeciwdziałania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Właścicielem systemu ANPRS są służby celne danego kraju, w krajach bałtyckich korzystają z niego m.in. Policja i Straż Graniczna. Podobną rolę rozpoznawania wizyjnego w Polsce pełni ZSOG CAIFS II [2], który rejestruje numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na obszar Unii Europejskiej lub wyjeżdżających z tego obszaru.

System opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, wykonujące zdjęcia samochodom towarowym, jak i osobowym. Urządzenia rejestrujące rozmieszczone są na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii na granicach zewnętrznych oraz w innych miejscach, np. na głównych szlakach komunikacyjnych czy też na granicach wewnętrznych krajów. W poszczególnych krajach funkcjonują NCP (National Contact Point) czyli Krajowe Punkty Kontaktowe. NCP wymieniają pomiędzy sobą komunikaty celem ukierunkowania działań kontrolnych na obiekty przemieszczające się pomiędzy krajami, prowadzą postępowania poszukiwawcze wobec pojazdów, co do których zaistniały podejrzenia naruszeń prawa lub śledzą trasy przemieszczania się towarów pozostających w obszarze ich zainteresowania. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy zlokalizowany będzie w Budzisku przy granicy z Litwą.

Polska dołącza do funkcjonującego systemu ANPRS w krajach bałtyckich z „siatką" kamer zlokalizowanych na drogowych przejściach granicznych oraz z kamerami zlokalizowanymi w Budzisku na granicy z Litwą.

Planuje się, że Polska dołączy do międzynarodowej wymiany komunikatów pod koniec grudnia br.

[1] Genezą budowy Systemu ANPRS w krajach bałtyckich było stworzenie narzędzia wspomagającego zwalczanie przemytu wyrobów tytoniowych i innych naruszeń prawa. System aktualnie funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii, a podstawą do funkcjonowania takiego systemu było dotychczas obowiązujące trójstronne Porozumienie zawarte w oparciu o rozporządzenie Rady nr 515/97 z dnia 13 marca 1997 r. w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi Państw Członkowskich i współpracy między Państwami Członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego.

[2] ZSOG CAIFS II – Zintegrowany System Obsługi Granicy CAIFS II, wyodrębniony w 2013 r. ze Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa dla Obiektów Granicznych Administracji Celnej CAIFS II. Głównym założeniem funkcjonowania Systemu jest wspomaganie kontroli na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także zapobieganie nadużyciom, przestępstwom i wykroczeniom skarbowym (finansowym).

Źródło: MF, op.zp

Wróć