Wiadomości

Powstają nowe fabryki, sprzęt AGD stanieje

Ten rok przyniesie kolejne inwestycje na wartym 4,8 mld zł polskim rynku AGD. O budowie dwóch nowych fabryk poinformował FagorMastercook.

– Widzimy duży potencjał rynku zmywarek, dlatego też w 2010 roku planujemy uruchomić w Polsce produkcję tych urządzeń. W najbliższych miesiącach rozpoczniemy również produkcję wysokiej klasy piekarników do zabudowy – poinformował Ireneusz Bartnikowski, prezes FagorMastercook.Firma nie chce ujawnić kosztów inwestycji. Konkurencja szacuje je przynajmniej na kilkadziesiąt milionów złotych.
Zdaniem ekspertów, inwestycje w dynamicznie rozwijające się segmenty pozwolą FagorMastercook wejść do pierwszej piątki największych producentów.
 Na pewno jednak nie zagrozi zajmującemu pierwszą pozycję Bosch/Siemens. Firma ta w większości segmentów m.in. piekarników czy pralek, jest numerem jeden. Niepodzielnie panuje też na rynku zmywarek, w którym według danych GFK Polonia FagorMastercook zajmuje z udziałami 3,7 proc. dopiero szóste miejsce.
 
– Według danych GUS z 2008 roku tylko w 10 proc. gospodarstw domowych były zmywarki. Szacujemy, że w 2009 roku ten odsetek zwiększył się do około 15 proc. To tylko potwierdza perspektywy tego rynku – mówi Zygmunt Łopalewski z Indesit Company.
 
Z jakich przyczyn rynek AGD zanotował w 2009 r. kilkuprocentowy spadek, pod względem ilości? W jaki sposób FagorMastercook chce umocnić swoją pozycję na rynku? W jakiej skali pojawienie się kolejnych fabryk największych światowych producentów w Polsce przełoży się na ceny?
 
Patrycja Otto
 
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.01.2010 (10) – str.C2 Forsal

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na www.gazetaprawna.pl


 źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wróć