Prawo

Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości - dopiero po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku nie będzie można żądać wznowienia postępowania.

Wypełniając orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego proponuje się wprowadzenie do Kodeksu postępowania cywilnego przepisu, że dopiero po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku nie będzie można żądać wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana. Wznowienie postępowania to nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnego wyroku – na gruncie postępowania cywilnego to instrument eliminowania z obrotu prawnego wadliwych prawomocnych orzeczeń sądowych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że w pewnym zakresie art. 408 Kodeksu postępowania cywilnego, który nie pozwala żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem po upływie 5 lat od jego uprawomocnienia się – jest niezgodny z art. 77 ust. 2 Konstytucji RP (nie można zamykać drogi sądowej) w związku z art. 45 ust. 1 konstytucji (każdy ma prawo do sądu) i przepisów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o prawie do sądu. Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego przepisu w ciągu 18 miesięcy, co oznacza, że traci on moc 3 kwietnia 2017 r. TK stwierdził, że w państwie prawa zapewnienie obywatelowi możliwości dochodzenia sprawiedliwości w drodze skargi sądowej jest wartością bezwzględną.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wróć