Prawo
Wnioskowane przez Rzecznika MŚP przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności dla wybranych przedsiębiorców zostało przyjęte – Sejm uchwalił ustawę
Ustawa z dnia 19 lipca br. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadza dopiero od 1 listopada 2019 r. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla wybranych przedsiębiorców. Pierwotnie miało to nastąpić 1 września. To efekt starań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
WIĘCEJ czytaj w najbliższym wydaniu "Paliw Płynnych" - w dziale #PRAWO. Doskonałą okazją do spotkań i rozmów są organizowane wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2019
16 maja 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych. Zakładał on m.in. wprowadzenie od 1 września 2019 r. obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku do tego projektu.
Pismem z dnia 13 czerwca 2019 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, kierując się potrzebą ochrony praw i interesów mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców skierował do Ministra Finansów uwagi i wnioski o dokonanie w nim zmian, w tym wydłużenie terminu wejścia w życie nowych obowiązków do 1 stycznia 2020 r. Ostatecznie, w tekście ustawy uchwalonej przez Sejm 19 lipca 2019 r., wspomniany termin został wydłużony do 1 listopada 2019 r.
Źródło: Biuro Rzecznika MŚP, fot. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz