Wiadomości

Wyłudzili 11,5 mln VAT na obrocie fakturami paliwowymi


Luksusowe zegarki znanych marek, kolekcje numizmatów i nieruchomości warte prawie 35 mln złotych zabezpieczyli policjanci wrocławskiego CBŚP. Miało to związek z likwidacją zorganizowanej grupy przestępczej, która poprzez fikcyjny obrót paliwami wyłudziła blisko 11,5 mln VAT i wyprała ponad 25 mln złotych.

Policjanci wrocławskiego CBŚP uzyskali informację, że dwóch biznesmenów zarządzających firmami handlującymi paliwami może być zamieszanych w fikcyjny obrót fakturami. Kiedy funkcjonariusze pogłębili swoją wiedzę na ten temat, ustalili że wspomniani przedsiębiorcy - jeden z Łodzi, drugi z okolic Wrocławia - mają na koncie, nie tylko obrót fakturami bez pokrycia. Mężczyźni nadzorowali ten proceder, w który były zaangażowane inne osoby.

Z wiedzy uzyskanej przez policjantów wrocławskiego CBŚP wynika, że mężczyźni w 2011 roku, obracali fikcyjnymi fakturami o wartości przekraczającej 60 mln złotych. W ten sposób wyłudzili co najmniej 11,5 mln VAT i wyprali blisko 25 mln złotych. Wszyscy zamieszani w proceder zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem pieniędzy. Za te przestępstwa mogą trafić do więzienia na 10 lat.

Na wniosek Dolnośląskiego Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, sąd aresztował mężczyzn na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa i policjanci wrocławskiego CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: CBŚP (op.pb)

Wróć