Wiadomości
Za miesiąc zmieni się opodatkowanie energii
Rozmowa z Marcinem Zimnym, ekspertem w CMS Cameron McKenna
22 lipca 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2010 r., a obecnie czeka na podpis prezydenta. Czym były podyktowane zmiany?
- Tak znaczna zmiana ustawy o podatku akcyzowym wynika przede wszystkim z konieczności implementacji przepisów dyrektywy Rady 2008/118/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylającej dyrektywę 92/12/EWG. Nowelizację wymusiła również konieczność doprecyzowania lub dokonania zmian przepisów, a nawet uzupełnienia luk, które nie sprawdziły się w praktyce.
Zostanie wprowadzony system teleinformatyczny służący do obsługi przemieszania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy – EMCS (Excise Movement and Control System). Jakie da on efekty?
- Założeniem jest odejście od papierowej formy administracyjnego dokumentu towarzyszącego na rzecz jego elektronicznego odpowiednika – e-AD. W rezultacie, podmiot wysyłający wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, zamiast dołączyć do przesyłanych wyrobów papierowy ADT, prześle elektroniczny komunikat (projekt e-AD) do systemu teleinformatycznego służącego do obsługi przemieszania wyrobów akcyzowych. Po weryfikacji i zatwierdzeniu e-AD zostanie on przesłany do podmiotu odbierającego. Natomiast odbiorca potwierdzi odbiór wyrobów przez wysłanie do systemu elektronicznego projektu raportu odbioru. Raport ten jest przesyłany do podmiotu wysyłającego. Analogicznie system EMCS funkcjonuje w przypadku przesyłania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy między uprawnionymi podmiotami z różnych krajów UE.
Rozmawiała Ewa Matyszewska
Co będzie oznaczać wprowadzenie elektronicznej obsługi zabezpieczeń akcyzowych? Co zmieni instytucja zarejestrowanego wysyłającego? Czy to dobrze, że zastąpiono instytucje niezarejestrowanego handlowca i zarejestrowanego handlowca instytucją zarejestrowanego odbiorcy? A co ze zmianami niezwiązanymi z dostosowaniem ustawy do prawa UE?
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 4.08.2010 (150) – str.B4