Warning: Division by zero in system/modules/core/library/Contao/Image.php on line 304
#0 system/modules/core/library/Contao/Image.php(304): __error(2, 'Division by zer...', '/home/pipp/doma...', 304, Array)
#1 system/modules/core/library/Contao/Controller.php(1608): Contao\Image::get('files/Zdjecia n...', '400', '300', 'proportional')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(97): Contao\Controller->replaceInsertTags('...', false)
#3 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#4 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#5 index.php(444): Index->run()
#6 {main}

Warning: imagecreatefrompng(): '/home/pipp/domains/nowa.paliwa.pl/public_html/files/Zdjecia na paliwa.pl/!archiwum/Aktualnosci/news_old/2010/coat_of_arms_of_mazyr,_belarus.png' is not a valid PNG file in system/modules/core/library/Contao/Image.php on line 348
#0 [internal function]: __error(2, 'imagecreatefrom...', '/home/pipp/doma...', 348, Array)
#1 system/modules/core/library/Contao/Image.php(348): imagecreatefrompng('/home/pipp/doma...')
#2 system/modules/core/library/Contao/Controller.php(1608): Contao\Image::get('files/Zdjecia n...', '400', '300', 'proportional')
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(97): Contao\Controller->replaceInsertTags('...', false)
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}
Druga partia ropy dla Białorusi - PIPP
 

Wiadomości

Druga partia ropy dla Białorusi


Kolejne 80 tys. ton wenezuelskiej ropy dla białoruskiej rafinerii w Mozyrzu płynie już do Odessy  - oświadczyła w czerwcu na forum ekonomicznym w Homlu druga sekretarz ambasady Wenezueli w Mińsku Maria Elena Rojas.

Pierwsza dostawa - 80 tys. t. gatunku Santa Barbara, które dotarły do naszych sąsiadów zza Buga 2 maja br. - kosztowała Białoruś 704 USD/t łącznie z transportem (bez 22 proc. VAT) - podała Białoruska Agencja Wiadomości Finansowych (AFN), powołując się na anonimowe źródło zbliżone do kierownictwa rafinerii. Oznacza to, że Białoruś dokonała zakupu po cenach światowych (w momencie zakupu +/-80 USD/b), jeśli warunki te zostaną utrzymane, to w związku z ostatnimi obniżkami za drugą partię "Świętej Baśki" Mozyr mógł zapłacić po ok. 630 USD/t, podczas gdy rosyjski Ural w ofercie dla Białorusi to ok. 600 USD/t. Jednak ceny te nie są porównywalne, bo dotyczą całkiem innych gatunków surowca, różniących się bardzo znacznie procentową zawartością benzyn.
-Rosyjska ropa gatunku Urals podczas rektyfikacji w białoruskich rafineriach daje ok. 55 proc. ciężkiego oleju opałowego, a wenezuelska - jeśli podane przez anonimowe źródło liczby są prawdziwe - zaledwie 25-27 proc. Oznacza to, że w przeliczeniu na produkt końcowy jej przerób jest bardziej opłacalny niż ropy rosyjskiej, bo daje znacznie więcej benzyny wysokiej jakości i oszczędności w wydatkowaniu energii na przerób. Wenezuelska lekka ropa gatunku Santa Barbara to w ogóle jedna z najlepszych odmian ropy na świecie, porównywalna z lekką ropą teksańską - komentuje Siarhiej Czały, białoruski niezależny ekspert rynku naftowego, w wywiadzie dla TV Biełsat.
W najbliższych 12 miesiącach Mińsk zamierza nabyć z Wenezueli do 4 mln ton ropy - oświadczył wiceszef Białoruskiej Kompanii Naftowej (państwowej instytucji regulującej obrót ropą naftową) Alaksandr Dziamidau. Transport lądowy ropy cysternami przez Ukrainę nie należy jednak do tanich, dlatego władze białoruskie rozpoczęły już rozmowy np. na temat spławiania jej z Odessy do Mozyrza małymi tankowcami rzecznymi. Alternatywą jest jeszcze znacznie bliższy port w Kłajpedzie. Jednak część ropociągu z Kłajpedy na Białoruś należy do Rosji - do rosyjskiej firmy Transnieft, a oficjalne stanowisko Transnieftu jest takie, że rura jest w kiepskim stanie technicznym i nie nadaje się do eksploatacji. W tle tego twierdzenia jest jednak wielka polityka - wenezuelska ropa uniezależnia bowiem Łukaszenkę od Rosji.

Według polskiego Ośrodka Studiów Wschodnich duże znaczenie dla powodzenia współpracy Łukaszenki z Havezem ma postawa strony ukraińskiej. Kijów mógłby przecież udostępnić rurociąg Odessa–Brody, a następnie południowy odcinek Drużby do Mozyrza. Jednak ze względu na zobowiązania wobec rosyjskich dostawców oraz negocjacje o współpracy z Rosją Kijów uchyla się od decyzji w tej sprawie. Jednocześnie Alaksandr Łukaszenka wyraźnie podkreślił, iż „ani jedna kopiejka” z przerobu wenezuelskiej ropy nie może trafić do kieszeni rosyjskich udziałowców rafinerii w Mozyrzu (należy do nich 42,5% akcji).
W I kwartale tego roku dostawy z Rosji spadły o 42 proc. (19 tys. ton na dobę), bowiem strona rosyjska rozpoczęła pobieranie od białoruskich rafinerii opłat celnych od produktów petrochemicznych oraz surowej ropy naftowej przeznaczonych na reeksport - po 284 USD za tonę, mimo podpisanej w ubiegłym roku unii celnej między Rosją, Białorusią i Kazachstanem. Rosja jednak godzi się na bezcłowe dostawy tylko 6,3 mln ton rocznie, co według jej wyliczeń wystarcza na zaspokojenie wewnętrznego rynku Białorusi.

(op. zp)



źródło: TV Biełsat

Wróć