Prawo

Fikcyjne wyroki nieistniejącego sądu arbitrażowego – międzynarodowy „interes” rozpracowany przez policjantów CBŚP


4osoby biorące udział w gigantycznym oszustwie zatrzymali policjanci poznańskiego CBŚP w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zostało zatrzymane dwie osoby w związku z tym samym przestępstwem.

- Chodziło o wyłudzenia pieniędzy na podstawie fikcyjnych wyroków nieistniejących sądów arbitrażowych. Zatrzymani wyłudzili 24 mln złotych od polskich spółek i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar samochody wartości ponad miliona złotych i nieruchomości warte powyżej 8 mln. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu - informuje kom. Agnieszka Hamelusz .

W związku z postępowaniem powołano polsko-estoński zespół śledczy, który od dłuższego czasu współdziałał wymieniając się informacjami na temat przestępczej działalności zarówno obywateli polskich, jak i estońskich.

Policjanci w ścisłej współpracy z prokuratorami obu krajów rozpracowali mechanizm działania oszustów, którzy założyli fikcyjne międzynarodowe sądy arbitrażowe – jeden w Rydze, a drugi w Warszawie. Sądy te wydawały fikcyjne wyroki. Te trafiały do kancelarii komorniczych i na ich podstawie komornicy zajmowali mienie przedsiębiorców. W Polsce ofiarą padło kilkadziesiąt spółek zajmujących się przede wszystkim handlem paliwami i elektroniką (Poznań, Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Legnica, Szczecin, Lublin). Jak ustalili śledczy – przestępcy w ten sposób wyłudzili ponad 23 mln złotych i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Rzekomymi wierzycielami w postępowaniach egzekucyjnych były podmioty zarejestrowane w Tallinie (Estonia).

O sprawie szeroko pisała prasa - w tym miesięcznik "Paliwa Płynne" i portal Paliwa.pl (patrz m.in.: http://www.paliwa.pl/strona-startowa/archiwum/estonscy-oszusci-wciaz-okradaja-firmy-paliwowe), mimo to działania przestępcze wciąż trwały.

Policjanci poznańskiego CBŚP zatrzymali 4 osoby, w tym kobietę. Zatrzymanie miało miejsce w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zatrzymane zostały kolejne dwie osoby.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentów i prania pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w październikowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne" 

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych z patologiami branży paliw mówiliśmy m.in. podczas Konferencji Polskiej Izby Paliw Płynnych „Pakiet paliwowy i Pakiet energetyczny”, 22 września 2016 r. z udziałem przedstawicieli Ministerstw: Energii i Finansów, Służby Celnej, URE, ARM, POPiHN i POGP

Jeżeli interesują Ci kwestie bezpieczeństwa energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w warszawskiej hali EXPO XXI w dniach 17-19 maja 2017 r (formularz akredytacyjny dla dziennikarzy znajdziesz pod tym linkiem).

 

Wróć