Wiadomości

Firma transportowa nielegalnie sprzedawała paliwo


  • Firma transportowa z Lubelszczyzny oficjalnie miała przewozić olej smarowy za granicę.
  • Faktycznie sprzedawała go w Polsce jako paliwo, na czym zarabiała dziesiątki tysięcy złotych.
  • Na terenie posesji odkryto zamaskowaną instalację do rozlewu paliwa.

Pracownicy Wywiadu Skarbowego odkryli 15 grudnia 2016 r., że w niewielkiej miejscowości w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie dochodzi do nielegalnej dystrybucji paliwa. Olej smarowy, kupiony w Niemczech przez zagraniczną firmę, miał być dostarczony tranzytem przez polskiego przewoźnika na Słowację. W rzeczywistości paliwo było sprzedawane na rynku lokalnym.

Co ustalił Wywiad Skarbowy

Przeszukano posesję, zaparkowane pojazdy i budynki firmy transportowej. Znaleziono min. ciągnik siodłowy z naczepą – cysterną, na której zaworach spustowych nie było oplombowania oraz podziemny zbiornik na paliwo, którego właz oraz wywietrznik były zamaskowane (pod wybiegiem dla drobiu). Zbiornik posiadał podłączoną instalację w postaci węży, pomp i cyfrowych odmierzaczy, służących do napełniania lub opróżniania zbiornika. Instalacja była ukryta w budynku gospodarczym.

W jednym z pomieszczeń gospodarczych znaleziono też 4 zbiorniki typu mauzer do przechowywania paliwa (trzy o pojemności 1000 litrów i jeden - 600 litrów), w tym trzy pełne. Na przyczepie jednego z aut znajdowały się 3 zbiorniki 1000-litrowe, przygotowane do napełnienia.

W trakcie przeszukania domu ujawniono i zabezpieczono blisko 286 tys. zł w gotówce, zabezpieczono także telefon komórkowy, laptop i dokumentację księgową firmy transportowej.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa skarbowego, która polega na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego (oleju smarowego), w charakterze świadków przesłuchano 4 osoby. Zarzuty popełnienia przestępstwa otrzymał właściciel firmy transportowej. Obecnie uszczuplenie w podatku akcyzowym szacuje się na ok. 142.000 zł, należności z tytułu innych podatków będą ustalane.

Ze zbiornika podziemnego wypompowano 23.500 litrów paliwa do cysterny, a następnie zbiornik zaplombowano, aby uniemożliwić jego dalsze użytkowanie. Zatrzymany skład transportowy przewieziono wraz z paliwem na parking. Pobrano również próbki paliwa znajdującego się w zbiornikach.

Trwa postępowanie przygotowawcze

Pracownicy kontroli skarbowej przesłuchali świadków – kierowców zatrudnionych w firmie oraz osoby, które mieszkają w sąsiedztwie posesji. Po poznaniu wyników badań laboratoryjnych zostaną wydane postanowienia o zabezpieczeniu zatrzymanego paliwa i o jego sprzedaży. Po analizie materiałów zebranych w tej sprawie będzie też możliwe wystąpienie z wnioskiem o kontrole w firmie transportowej.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Wróć