Wiadomości

20 tysięcy „pustych” faktur VAT. Kolejne zatrzymania


Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw polegających między innymi na wystawianiu tzw. „pustych” faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż towarów i usług, w szczególności oleju napędowego, ale także części samochodowych, materiałów budowlanych, usług transportowych i budowlanych.

W celu wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, w okresie od co najmniej połowy 2008 roku do marca 2015 roku, założyli lub wykorzystywali nie mniej niż 11 fikcyjnych firm. Były to tzw. „firmy słupy”, utworzone jedynie w celu wystawiania fikcyjnych dokumentów.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wytworzyli łącznie przynajmniej 20 tysięcy faktur VAT wystawionych na kwotę brutto prawie 0,5 miliarda złotych. Odbiorcami wytwarzanych przez członków grupy fikcyjnych dokumentów księgowych było ponad 1 tysiąc przedsiębiorców przynajmniej z siedmiu województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego.

Dotychczas w toku tego postępowania prokuratorskie zarzuty usłyszały 104 osoby. Osoby podejrzane, będąc uprawnionymi do wystawiania dokumentów, poświadczali nieprawdę w wystawionych w imieniu różnych podmiotów dokumentach, co do zdarzeń gospodarczych dotyczących rzekomej sprzedaży na przykład oleju napędowego na ogromne kwoty. W rzeczywistości do wskazanych w dokumentach transakcji w ogóle nie doszło.

Źródło: Prokuratura Krajowa (op.pb)

Wróć