Strefa przedsiębiorcy

Minister Buda na EKG: rynek wszystkiego nie załatwi, potrzeba dla przedsiębiorców odpowiednich przepisów


Jestem zwolennikiem tego, aby rozwiązywać problemy, jakie mają przedsiębiorcy poprzez tworzenie odpowiednich przepisów. Rynek wszystkiego sam nie załatwi – podkreślał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas dyskusji pierwszego dnia obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EKG to jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie Centralnej. Tegoroczna, już 14. edycja spotkań odbywa się w dniach 25-27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kongres zainaugurował premier Mateusz Morawiecki. W gali otwarcia uczestniczyli również przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Minister Waldemar Buda wraz z wiceministrami Olgą Semeniuk, Grzegorzem Piechowiakiem, Piotrem Uścińskim i Michałem Wiśniewskim uczestniczyli 25 kwietnia w serii spotkań i paneli na EKG poświęconych polskiej przedsiębiorczości, ekspansji małych i średnich przedsiębiorstw na inne rynki, budownictwu oraz kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji.

Minister Waldemar Buda wziął udział w debacie pt. "Polska przedsiębiorczość na zakręcie".

Zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą od 1 lipca, klarują i upraszczają system podatkowy dla przedsiębiorcy. Zmniejszą również ich obciążenia podatkowe - podkreślał minister rozwoju i technologii podczas dyskusji.

Minister poinformował, że Ministerstwie Rozwoju i Technologii skierowało 25 kwietnia do konsultacji publicznych projekt nowego prawa własności przemysłowej. Celem zmian jest tworzenie przepisów w kierunku gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach.

Spośród wszystkich innowacyjnych rozwiązań to zaawansowana technologicznie cyfryzacja najbardziej zwiększa produktywność przemysłu – zaznaczył minister Buda.

Jednym z tematów dzisiejszych paneli EKG była debata pt. „Ekspansja zagraniczna małych i średnich firm”, w którym udział wzięła wiceminister Olga Semeniuk.

Chcemy, aby potencjał małych i średnich przedsiębiorstw był wykorzystywany w polityce eksportowej. Staramy się łączyć mniejsze firmy w konglomeracje, których zadaniem będzie wytwarzanie niezbędnych produktów – powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Wiceminister przypomniała, że w Polsce istnieje bardzo dużo różnych programów wsparcia skierowanych do MŚP.

Szeroki wachlarz pomocy dla firm mają np. Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Ważnym programem jest „Poland. Business Harbour”, który koncentruje się wokół krajów wschodnich. Ułatwia on organizacjom relokację na terytorium Polski – mówiła wiceminister Olga Semeniuk.

Przy okazji trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak uczestniczyli w panelu eksperckim „Śląski Ład dla Ukrainy”.

W relokacji biznesu firm ukraińskich w Polsce pomóc może Śląsk i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Z kolei Polska, w tym także nasze firmy, mogłyby stać się takim hubem dla całej Europy Środkowej, włączając się w odbudowę gospodarki ukraińskiej po zakończeniu wojny – powiedział wiceminister Piechowiak.

Minister Waldemar Buda i wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczyli również w inauguracji Forum Specjalnych Stref Ekonomicznych, które przy okazji EKG odbywa się w Katowicach.

Zarówno Specjalne Strefy Ekonomiczne jak też działające na ich terenach firmy mają krótko- i długoterminowe plany, które zamierzają realizować. Nasze zadanie będzie polegało na tym, aby w tym pomóc – podkreślił minister Waldemar Buda.

Jednym z pomysłów - nad którymi obecnie pracujemy – jest to, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów do Polski, aby zachęcić ich do inwestycji w PSI, jest wsparcie projektów, które obejmują również zieloną energię – powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Wiceminister Piotr Uściński wziął udział w debacie "Zielone budownictwo". Podkreślił, że rozwój nowoczesnych technologii budowlanych stał się wyzwaniem, przed którym stoją zarówno uczelnie wyższe, instytuty badawcze. To także wyzwanie dla administracji rządowej, przed którą stoi stworzenie właściwych ram prawnych umożliwiających rozwój polskiego budownictwa.

Zielone budownictwo należy zacząć od planowania przestrzennego i tym bardziej cieszę się, że akurat dziś projekt ustawy o planowaniu przestrzennym trafił do konsultacji – powiedział wiceminister Uściński.

Zaznaczył, że fotowoltaika jest najpopularniejsza, ale warto inwestować w systemy zarządzania energią oraz systemy zarządzania budynkiem, by minimalizować konsumpcję energii.

Wiceminister Michał Wiśniewski uczestniczył w panelu nt. "Sztucznej inteligencji" z cyklu cyfryzacja, technologie, nauka. Zdaniem wiceministra edukacja jest kluczowa: nie ma innowacji bez edukacji – podkreślał podczas dyskusji.

Edukacja jest kluczowa przy wdrażaniu sztucznej inteligencji. To społecznie odpowiedzialny proces, który poprzez nowe technologie intensywnie się rozwija w Polsce i na świecie. Sztuczna inteligencja daje bowiem przewagę konkurencyjną. Dzięki edukacji trzeba dzisiaj rozwijać kompetencje przyszłości – mówił wiceminister Michał Wiśniewski.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Wróć