Wiadomości

ORLEN wspiera Festiwal Filmowy w Gdyni


PKN ORLEN już po raz piąty w charakterze sponsora głównego wesprze jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, 41. Festiwal Filmowy w Gdyni, który odbędzie się w dniach 19-24 września.

W historii Festiwalu po Wielką Nagrodę Złote Lwy sięgali tacy twórcy jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski. W tym roku o tę prestiżową statuetkę i nagrodę w wysokości 100 tys. zł powalczy aż 16 nominowanych produkcji, a wyniki konkursu poznamy 24 września podczas uroczystej gali finałowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Oprócz nagrody za najlepszy obraz, w ramach konkursu zostaną również ogłoszone nominacje za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, najlepszy debiut reżyserski, najlepszą rolę kobiecą oraz męską, za profesjonalny debiut aktorski, zdjęcia, muzykę, scenografię, dźwięk, montaż, kostiumy i charakteryzację. Festiwal Filmowy w Gdyni to również Konkurs Młodego Kina - prezentujący etiudy fabularne i fabularne filmy dyplomowe studentów polskich szkół filmowych i Konkurs Inne Spojrzenie, czyli sekcja konkursowa dla filmów wymykających się granicom konwencjonalnego kina.  W ramach Festiwalu odbywają się również pokazy specjalne filmów, w tym roku będą to m.in. „Smoleńsk” w reż. A. Krauze oraz „Powidoki" w reż. A. Wajdy, a także szereg wydarzeń towarzyszących. Więcej o festiwalu miłośnicy kina znajdą na stronie www.festiwalgdynia.pl

(op.pb)

Wróć