Prawo

Pomorska Służba Celna w walce z nielegalnym rynkiem paliw


Ponad 55 tys. litrów nielegalnego paliwa nie trafi do dystrybucji na Pomorzu. To efekt ostatnich intensywnych działań pomorskiej Służby Celnej.  
 
Funkcjonariusze prowadzą kontrole na obszarze całego województwa. Mają one na celu ochronę rynku i zapobieganie uszczupleniom dochodów Skarbu Państwa w zakresie podatku akcyzowego i VAT. Do tej pory zajęli do dalszego postępowania ponad 55 tys. litrów nielegalnego paliwa.
 
Szara strefa w obrocie paliwami płynnymi to ograniczenie bezpieczeństwa paliwowego państwa oraz obniżenie wpływów do budżetu, a także rozchwianie rynku i hamowanie inwestycji. Oszustwa w obrocie paliwami, to również główny problem rzetelnych producentów i dystrybutorów, którzy odnotowują straty spowodowane nieuczciwą konkurencją. Istotną kwestią są także problemy z jakością nielegalnego paliwa. Substancje stanowiące składniki paliwa, o którym mowa mogą poważnie uszkadzać nasze pojazdy.
 
Za nielegalny obrót paliwami płynnymi grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do 5 lat. Wzmożona akcja kontrolna prowadzona przez pomorską Służbę Celną będzie kontynuowana również w kolejnych miesiącach.

Wróć