Wiadomości

Prezesi Qatar Petroleum i Qatar Gaz z wizytą w Ministerstwie Energii


Minister Krzysztof Tchórzewski spotkał się 23 kwietnia 2018 r. w Ministerstwie Energii z delegacją z Kataru, której przewodniczył Saad Sherida al-Kaabi, prezes i dyrektor zarządzający spółki Qatar Petroleum. W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister energii Michał Kurtyka, prezes Qatargas Khalid bin Khalifa Al-Thani oraz ambasador Kataru w Polsce Ahmed Al-Midhadi wraz z delegacją towarzyszącą.

W trakcie spotkania strony potwierdziły doskonały charakter relacji biznesowych z Qatargas i dyplomatycznych pomiędzy Polską a Katarem. Minister Tchórzewski podziękował stronie katarskiej za wsparcie w toku procesu uruchamiania terminalu w Świnoujściu, który dziś w sposób w pełni sprawny służy między innymi do odbioru dwóch milionów ton LNG z Kataru rocznie. W ocenie Ministra Energii, Katar jest  profesjonalnym i rzetelnym partnerem w dostawach gazu ziemnego.

Tematem rozmów z prezesem Qatar Petroleum Saadem Sherida al-Kaabim były m.in. plany rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu oraz budowy gazowych połączeń transgranicznych z sąsiednimi państwami. "Polska stając się w przyszłości hubem gazowym dla państw Europy Środkowej, Wschodniej oraz państw bałtyckich musi wykorzystać dostęp do morza i globalnego rynku LNG stwarzając możliwości dla rynku gazu w regionie" – skomentował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Strony wymieniły także spostrzeżenia na temat rozwoju światowego rynku LNG.

Źródło: ME (op.pb)

Wróć