Wiadomości

Spółki Grupy ORLEN wspierają rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej


Pięć spółek z Grupy ORLEN zaangażowanych w projekty energetyczne na Bałtyku podpisało dziś tzw. umowę sektorową. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyznaczający dalsze kierunki rozwoju branży w Polsce.
 
Zgodnie z przyjętymi założeniami sygnatariusze porozumienia będą dążyć m.in. do jak największego zaangażowania polskich w firm w realizację inwestycji. Dla projektów realizowanych w ramach pierwszej fazy przewidziano udział tzw. local content na poziomie 20-30% ich łącznej wartości, co najmniej 45% dla projektów realizowanych do 2030 roku i minimum 50% dla projektów realizowanych po 2030 roku.
 
Jako Grupa ORLEN wiemy, że morska energetyka wiatrowa odegra jedną z kluczowych ról w transformacji energetycznej i osiągnięciu neutralności emisyjnej Koncernu. To także nowy, atrakcyjny obszar dla rozwoju przemysłu i biznesu w Polsce. Aby morska energetyka wiatrowa stała się nowym impulsem dla gospodarki potrzebne są działania określające ramy jej funkcjonowania. I po to powstała umowa sektorowa. Włączyliśmy się w jej opracowanie wiedząc, że Sector Deal, obok tak ważnych dla branży dokumentów jak ustawa offshore, będzie kolejnym krokiem milowym dla rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN
 
W prace nad umową sektorową zaangażowało się łącznie kilkunastu ekspertów z Grupy ORLEN, którzy brali aktywny udział w pracach każdej z sześciu specjalistycznych grup roboczych. Efektem trwających niemal rok prac jest dokument, który określa kierunki rozwoju branży offshore wind przy  możliwie jak największym zaangażowaniu i rozwoju polskiego łańcucha wartości.
 
Sygnatariuszami umowy sektorowej jest pięć podmiotów z Grupy ORLEN, które realizują lub są zaangażowane w projekty energetyczne na Bałtyku: PKN ORLEN, Baltic Power, ORLEN Neptun, Energa OZE oraz Energa MFW. Spółki Grupy ORLEN poprzez realizację obecnych i przyszłych projektów offshore wind będą działały m.in. na rzecz edukacji, rynku pracy i badań naukowych wspierając tym samym rozwój całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.
 
Rozbudowa potencjału energetycznego na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Grupy ORLEN realizowanym obecnie przez pięć podmiotów. Swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej Koncern rozbudowuje m.in. poprzez realizację projektu Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Ponadto spółki ORLEN Neptun i Energa MFW planują pozyskanie możliwie jak największej liczby spośród 11 nowych koncesji, uprawniających do realizacji projektów offshore wind w nadchodzących latach. Z kolei spółka Energa OZE rozpoczęła intensywne działania w zakresie rozwoju usługi serwisowania przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
 
Według założeń przyjętej i realizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 tylko do 2030 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej. Grupa ORLEN planuje stać się jednym z liderów w tym obszarze m.in. dzięki realizacji strategii ORLEN2030. Do 2030 na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na projekty offshore wind Koncern przeznaczy 47 mld zł.
 
Źródło: ORLEN

Wróć