Wiadomości

Uwaga na wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem internetu!


Uważaj na próby wyłudzeń pieniędzy za pośrednictwem internetu. W social mediach oraz w portalach internetowych pojawiło się wiele nieuczciwych ofert kupna akcji, obligacji czy kryptowalut. Często fałszywe oferty posiadają wizerunek znanych osób, które rzekomo reklamują zakup. Pamiętaj – zawsze sprawdź czy dane informacje są prawdziwe. Korzystaj z oficjalnych stron i sprawdzonych źródeł!

Nieuczciwa praktyka wyłudzania pieniędzy

W ostatnim czasie rośnie liczba przestępstw spowodowana wyłudzeniami pieniędzy. Przestępcy zachęcają do kupna rzekomych akcji Spółek Skarbu Państwa, obligacji skarbowych lub kryptowalut. Osoby, które promują taki zakup, często wymuszają wpłatę sporych sum pieniędzy na konto. Przed wykonaniem przelewu upewnij się, że oferta jest prawdziwa, a konto nie należy do osoby prywatnej!

Nigdy nie podawaj loginu i hasła do konta

Przestępcy manipulują naszymi emocjami i często posuwają się do nielegalnych praktyk. Nie ulegajmy pokusom szybkiego zysku. Pieniądze, które przelejesz na niesprawdzone konto możesz nieodwracalnie utracić.

Pamiętaj, by nigdy w rozmowie telefonicznej nie podawać swoich wszystkich danych, czy dostępu do konta. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują naszą nieuwagę. Dzięki podaniu loginu i hasła lub wgraniu nieznanej aplikacji, dochodzi do kradzieży pieniędzy z naszych kont.

Bądź czujny!

Zanim zdecydujesz się na kupno jakichkolwiek akcji, sprawdź czy oferta pochodzi z oficjalnego i legalnego źródła. Hasło „promocja”, „obniżka” czy „tylko teraz” powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Sprawdź w internecie czy dana oferta widnieje na oficjalnej stronie. Poproś o pomoc swoich bliskich. Nie daj się oszukać – bądź czujny!

Zgłoś podejrzane treści do CERT

Zaniepokoiły Cię podejrzane treści? Prześlij zgłoszenie do Zespołu CERT Polska. Wypełnij formularz online lub wyślij maila na adres cert@cert.pl.

CERT Polska to zespół reagowania na incydenty, które naruszają bezpieczeństwo w internecie.

 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wróć