Wiadomości

Visa będzie subsydiować terminale

Banki wydające karty płatnicze chcą upowszechnić płatności bezgotówkowe. W 5 lat dadzą na to 200 mln zł. – Nasz program pozwoli agentom rozliczeniowym na obsługę kart płatniczych w punktach o niskich obrotach, gdzie dotychczas nie było to opłacalne – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną" Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

W Polsce jest dziś ok. 190 tys. placówek handlowo-usługowych, w których przyjmowane są płatności kartami. Najwięcej w dużych miastach. W najbliższej pięciolatce liczba ta powinna się jednak podwoić, bowiem banki wyłożą 200 mln zł na upowszechnienie płatności bezgotówkowych także w mniejszych lokalizacjach. Pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenia pracowników i zakup urządzeń. Plany przyjmowania subsydiów na rozwój sieci terminali potwierdziło już Pekao SA, ale pieniądze mają też trafić do: eService, Elavon, Polcard, Polbank, SIXPay i BPH. Terminale będą obsługiwać płatności nie tylko kartami Visa, ale także innych organizacji. - To bezprecedensowe przedsięwzięcie w skali Europy. Do tej pory w żadnym kraju banki-wydawcy wspólnie nie inwestowały w sieci akceptacji kart płatniczych – mówi Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe.

To już kolejna w ostatnim czasie inicjatywa zmierzająca do upowszechnienia płatności gotówkowych podjęta przez Visa Europe - w kwietniu organizacja ta ogłosiła bowiem decyzję obniżenia prowizji od kart debetowych. Jak podała Komisja Europejska, średnia stawka opłaty MIF ma spaść do 0,2 proc., co oznacza spadek w obrocie krajowym (kilka krajów UE bez Polski) średnio o ok. 60 proc. zaś w transakcjach międzynarodowych o ok. 30 proc. Wtedy jednak Visa uczyniła to pod presją dochodzenia prowadzonego przez KE od 2008 r., spotkało się to również z mieszanymi komentarzami wśród organizacji grupujących sprzedawców detalicznych, którzy najbardziej tracili na sztywnych stawkach MIF, zwłaszcza że redukcja nie dotyczyła najbardziej rozpowszechnionych  kart kredytowych, a także kart służbowych i kart typu charge.

(op. zp)



źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wróć