Wiadomości

Woskop wśród najlepszych

Produkowany przez LOTOS Parafiny środek stabilizujący dla przemysłu gumowego uzyskał uznanie specjalistów z Laboratorium Badawczego „LABGUM” Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. W latach 2008-2009 średnie roczne zapotrzebowanie na ten rodzaj środków stabilizujących szacowano na ok. 700 t.

W tym roku spółka Lotos Parafiny zamierza przejąć około 1/4  rynku środków stabilizujących dla przemysłu gumowego.
Opinia laboratorium - wystawiona na podstawie badań mieszanek kauczukowych zabezpieczonych Woskopem - potwierdziła korzystny wpływ tego produktu na właściwości przerobowe mieszanek kauczukowych i właściwości fizyczne wulkanizatów, co potwierdza skuteczne działanie ochronne przed starzeniem ozonowym.  – Wyniki tych badań to prawdziwa przepustka na rynek – podsumował osiągniecia Dominik Tomczyk, prezes spółki LOTOS Parafiny. – Chcemy być ważnym dostawcą zaawansowanych technologicznie wyrobów. Atutem LOTOS Parafin jest fakt, że nasze produkty dla przemysłu są i będą produkowane w oparciu o wysokojakościowe gacze parafinowe z należącej do Grupy LOTOS S.A. rafinerii w Gdańsku – dodał Jacek Stelmach, dyrektor jednostki biznesu parafin w spółce.
Woskop trafił do sprzedaży w listopadzie ub.r. Do końca 2009 r. Lotos Parafiny sprzedały blisko 30 ton tego wyrobu (produkt znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu węży, chodników, taśm, wykładzin i przemysłowych taśm technologicznych).

Prezes Tomczyk uważa, że oparcie produkcji najważniejszych wyrobów o gdański surowiec pozwala myśleć o dalszym rozwoju. – Dla nas to droga do najbardziej atrakcyjnej części rynku gumowego, czyli rynku oponiarskiego, gdzie powtarzalna i stabilna jakość jest podstawowym warunkiem dla każdego kontraktu – powiedział. Wiadomo, iz przeznaczone dla firm oponiarskich specyfiki są już testowane. Badania są czasochłonne i wszechstronne - dopiero suma wyników pokaże, czy będzie szansa powalczyć o kontrakty. Wstęne wyniku znno jednak za "bardziej niż zadowalające".

W nadesłanym komunikacie prasowym, koncern wskazuje na fakt, iż "długi czas życia wyrobu gumowego jest w dużej mierze determinowany przez środki stabilizujące takie jak: antyozonaty, środki przenoszące energię, fotostabilizatory i termostabilizatory. Główną funkcją stabilizatorów jest opóźnianie procesów starzenia gumy bez naruszania jej struktury. Najbardziej skutecznymi antyozonatami są woski naftowe tworzące na powierzchni wyrobu gumowego cienką, nieprzepuszczalną warstwę. Ich skuteczność zależy ściśle od specyficznych właściwości wosków. Istotny jest zarówno ich stopień rozpuszczalności w kauczuku, szybkość dyfuzji w gumie oraz szybkość wykwitania na powierzchni, jak i zdolność do tworzenia ciągłej i elastycznej powłoki. W Lotos Parafinach prace nad Woskopami podjęto już w 2008 r. Wyniki badań składu ilościowego i jakościowego wosku, wykonane przez specjalistów z Instytutu Ciężkiej Syntezy Chemicznej z Kędzierzyna-Koźla, potwierdzają dostosowanie receptury produktu do wymagań przemysłu oponiarskiego. Najważniejsze były jednak testy własności ochronnych, przerobowych i fizycznych w Zakładzie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Piastowie. Te zakończyły się z bardzo dobrymi wynikami. Podobnie jak teksty przeprowadzone u jednego z największych europejskich producentów opon samochodowych."
 
LOTOS Parafiny Sp. z o.o. to jeden z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Najważniejszą pozycję produkcyjną spółki stanowią obecnie parafiny zniczowe oraz masy parafinowe przemysłowe. LOTOS Parafiny zajmują się także  działalnością detaliczną w ramach  projektowania i produkcji świec pod marką PROMETEO, zarówno w asortymencie maszynowym, jak i ekskluzywnym (produkcja ręczna). Firma posiada dwie fabryki: w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.
Postępujące w otoczeniu rynkowym zmiany, obejmujące ograniczenie podaży surowców i zmiany jakościowe dostępnych gaczy parafinowych sprawiły, że spółka przemodelowała swoją strukturę działalności i zwiększyła zakres świadczonych usług o współpracę z przemysłem oponiarskim, gumowym, drzewnym i budowlanym.(bp)


źródło: biuro prasowe Grupy Lotos

Wróć